Klouzavé průměry a "Pivot Pointy – PP" v obchodování

Úterý 25. ledna 2022
Nejdříve co je to PP?  Hranice, kterou můžeme definovat jako důležitý bod možného obratu. Jsou to často rezistence, nebo supporty.

Co jsou Klouzavé průměry (MA Moving averages)?  Jedny z nejoblíbenějších ukazatelů směru pohybu. Obvykle jsou prvním technickým indikátorem v sadě nástrojů začínajícího obchodníka. Využívá je i mnoho profesionálních obchodníků. Je důležité znát, že hranice 20, 50 a 200 denní klouzavé průměry jsou jimi využívané. Dále budu používat většinou anglický název DMA Day Moving Averages.

Směrové signály obvykle přicházejí, když krátkodobý MA protíná dlouhodobý MA. Problém s touto metodou je, že v době, kdy se průměry sbíhají a protínají, může být směrový pohyb už na druhou stranu, nebo je prostě pozdním ukazatelem. Proto zadání obchodu pomocí této metody někdy vede k pozdnímu vstupu a špatnému umístění obchodu. Špatné umístění obchodu zvyšuje riziko a snižuje zisky.

Příklady: Máme zde 50 DMA modrý, 100 DMA růžovo-fialový a 200 DMA červený. Když se podíváme na 2 příklady, tak v prvním zjistíme, že v momentě kdy se průměry 50 a 200 překřížily je pro vstup pozdě a v druhém případě bychom mohli být zmateni, protože průměry se sice kříží, ale cena je nad nimi a roste.

            

Tím chci říci, že tyto nástroje musíme používat v kontextu s ostatními podpůrnými prvky, nelze spoléhat jen a pouze na ně izolovaně.

Pro zlepšení vstupu mnoho obchodníků používá exponenciální klouzavý průměr (EMA). Ty jsou kalkulovány s větší vahou na posledních dnech obchodování.  Mají tedy tendenci se sbližovat a křížit rychleji než jednoduché (simple) MA, což by mělo vést k lepšímu rozhodování.

Výpočet Klouzavých průměrů (MA)

Většina MA se počítá s použitím uzavření dne (jeho obchodovací ceny), ale pro intradenní nebo krátkodobé obchodníky jsou tyto MA často k ničemu pokud je volatilita vysoká.

Denní a swingoví obchodníci často používají tzv. denní PP (pivot point) pivotní úrovně pro krátkodobé směrové signály.

Tyto ukazatele lze vypočítat mnoha způsoby. Možná nejoblíbenější je vzít průměr z denních hraničních cen, High, Low, Close. Pokud se trh uzavře pod touto průměrnou cenou, znamená to, že Sellers mají výhodu. Je li cena nad tímto vypočítaným průměrem, získají výhodu Buyers.

Pro swingové obchodníky je rozumný předpokládaný zisk z obchodu zhruba délka průměrného týdne měřená podle toho, jak je vysoko, nebo nízko je PP vzdálen od ceny, kde vstupuji do pozice.

Navrhování pivotů

Navrhuji PP pro další den, který vychází ze 3 dnů, vždy High, Low a Close pro každý den – součet + vydělení 9 cenami. Pokud je uzavření (close) třetí den pod touto cenou, další den upřednostňuje pohyb níže během 24 hodinového období. Na druhou stranu, uzavření nad touto hrací MA  (za 3 dny a 9 cen) znamená, že dlouhé pozice by měly následující den růst nebo ještě déle.

Neexistují žádné správné nebo špatné technické indikátory. Všichni mají v určitém okamžiku své opodstatnění v závislosti na podmínkách trhu. Každý obchodník musí najít technické a časové rámce, které odpovídají jeho osobnosti, jeho obchodování.

Význam načasování

Styl obchodování a zvolené ukazatele se liší v závislosti na časovém rámci. Dlouhodobí obchodníci, manažeři fondů se zaměřují na standardní klouzavé průměry  50 a 200 denní MA. Pokud jste však swingoví nebo denní obchodníci, tyto dlouhodobé průměry jsou při vytváření strategie často k ničemu.

Při finálním rozhodování pro obchod (i když se jedná o investiční rozhodnutí) já sám používám 30 minutové grafy Candelstick . Během běžného obchodního dne je 13 x 30 minutové období. Takže pro Intra denní směrové signály využívám. 14 DMA, kdy jedna svíce v grafu je jeden 30 min úsek a zhruba 14 DMA mi pokrývá jeden den.

Pavel Konečný