Jak jsem se dostal k obchodování

Aktivně obchoduji od roku 2002, nejsem profesionální „trader“,

nemám zkoušky opravňující k poradenství (a také to nedělám).  Přesto na základě zkušeností, které jsem získal v uplynulých letech při obchodování na akciových trzích mě oslovují kamarádi, klienti s kterými se jsem se většinou setkal, když jsme pracovali na rozvoji jejich osobního, lidského potenciálu. Na základě jejich naléhání a doporučení jsem se rozhodl předat něco ze svých zkušeností.

Co ve škole o obchodování  běžně nenajdete a proto Vás to nemohou naučit. 

Má hlavní profese je pomáhat lidem, aby objevili svoje skryté rezervy za pomoci koučování jeden k jednomu, nebo v kurzech o 5-15 lidech. Tam společně pracujeme na vlastním růstu formou „dělání“ za podpory trenéra (mojí maličkosti). K této práci s lidmi, která mě nemírně baví jsem se dostal v roce 1995 a stále vidím, jak je důležitá. 

Na druhou stranu obchodování je o velké osobní disciplíně, trpělivosti stanovení si jasných cílů a pravidel.

V roce 2001 se mi jeden klient (dnes kamarád) ukázal koncept fungování investičních klubů. Pro mě bylo vše zcela nové, neznámé, ale myšlenka mě zaujala a ve finále jsem začal obchodovat. Dnes dělám z 95% opční obchody, samozřejmě přímo on-line na trzích v US. 

Od roku 2001 jsem aktivně nasával informace o investičních klubech, obchodování, zúčastňoval se seminářů ať už u nás v Irsku, Belgii, nebo Spojených Státech. Později jsme začali ve spolupráci s Iry zakládat investiční kluby v ČR, dokonce jsem získal takové znalosti, že jsem začal některé programy učit, ale po čase jsem vystřízlivěl. Ano investiční kluby jsou jednoznačně funkční koncept, kdy jsme vybírali na základě jasných kritérií vhodné společnosti, učili se funkční strategie, obchodovali s akciemi v jednotlivých klubech a také na vlastních účtech. Jenže v klubu, který měl cca 10-15 lidí obvykle byli jen cca 3-4 aktivní a zbytek se vezl. Takže příprava, analýza a výběr byl stejně většinou na několika aktivních lidech – těch kteří něco chtěli změnit. Velmi záleží na složení takové skupiny. 

Zde jsem zažil nejen své první úspěchy při strategii Covered Call, ale i momenty které si pamatuji dodnes jako lekci. To byly první obchody tzv. „spredy“, kdy teoreticky jsem vše znal, jenže nedostatečné znalosti „money managementu“ způsobily, že jsem přišel o dost peněz. 
Nevzdal jsem se, protože jsem na seminářích v zahraničí potkával lidi, kteří úspěšně obchodovali a měl jsem pocit, že jsem dost chytrý, vzdělaný … abych uspěl. Ale výsledky jsem si představoval lepší, rychlejší. Nebyl jsem ochoten připustit, že ne každý může opravdu obchodovat především z důvodu emocí a psychiky. Nevěděl jsem, že patřím ke skupině, která NEMÁ ideální propozice pro tradera. Proto na mě ještě v budoucnu čekala lekce. 

V roce 2009 jsem byl poprvé v budově CBOE přímo na „parketu“ kde se obchoduje (seminář v Chicagu) a setkal se zde s dalšími lidmi přímo ze sekce „vzdělávání CBOE“ a „tradery“ z „parketu“. Kdyby nebylo této zkušenosti, možná bych to vzdal. Díky kontaktům a podpoře těchto lidí (dodnes) mám možnost vzdělávat se a růst. V průběhu času jsem se dostal i k intra dennímu obchodování, ale to je jen pro odolné jedince se silnou psychikou a opravdu to nemůže dělat každý. Přitom je to tak jednoduché – definovat vstup, výstup a dodržet stanovená pravidla. Jenže když jde trh proti nám a emoce pracují tak není snadné správně reagovat. Vydržel jsem to 2 roky a teď už zase klidně spím.

Zásadní zlom přišel v roce 2011 kdy jsem v květnu udělal na jednom účtu z 6.000 během 3 měsíců cca 200 000.  Začal jsem si myslet, že mám vše pod kontrolou a v srpnu jsem vstoupil do pozice, která se obrátila proti plánu. A pak se stalo něco, co silně změnilo můj pohled na to, co máme a nemáme pod kontrolou. Pozice šla proti mně, já přidával abych průměroval cenu a nebyl jsem schopen vystoupit, přestože jsem věděl, že je to špatně. A bohužel mě to stálo cca 100.000 Trvalo mi rok, než jsem mentálně zpracoval, co se mi stalo, protože jsem věděl, že mám vystoupit ale nebyl jsem schopen to udělat. 

Na základě téhle zkušenosti jsem hledal svého kouče člověka, nebo lidi kteří mají zkušenosti nejen s obchodováním, ale také s psychologií traderů.  Kdo hledá najde, takže od následujícího roku dodnes jsem v úzkém kontaktu (praktiky denním) s lidmi kteří se celý život živili obchodováním, vyrostli na „parketu“ v Chicagu a dodnes jsou aktivní. Musím říci, že každá koruna investovaná do vlastního vzdělávání se mi mnohonásobně vyplatila a má vliv i na mou rodinu.

Rozhodnutí otevřít web, YouTube kanál Options Trader

přišlo na základě požadavků mých známých a bublalo už od roku 2018.  Pak se objevil „Covid“ a díky kontaktu s lidmi z US jsem si uvědomil, že je spousta nových lidí, kteří začali "díky" pandemii pracovat na marketu, ale ve skutečnosti nejsou připraveni na turbulenci, která se v posledních týdnech a měsících děje.

Bohužel je dost silná pravděpodobnost, že mnozí přijdou o své investice. 

Proto pokud se mi podaří předat informace pro investory  o způsobu výběru společností z hlediska fundamentu a pro tradery, kterým nezáleží na směru kterým se trh pohybuje informace o technické analýze a opčních strategiích, tak věřím, že mnohým rodinám velmi pomohu. Těším se, že se budeme potkávat.

 Přeji úspěšné obchody a zdravou mysl.

Pavel Konečný